Чаир доби српски противник

Екипата на Чаир од Скопје, единствениот претставник на Македонија во денешната ЕХФ ждрепка, за противник доби екипа од Србија. Екипата на Чаир ќе игра против српската Наиса во второто коло од ЕХФ Куп во женска конуренција. Денеска според новиот систем на поделба на екипите, Чаир имаше пет можни противници и доби екипа што веруваме не ја сакаа. 
Единствено географски одговара патувањето, играчки противникот е фаворит. Наиса има долга традиција, успеа да преживее повеќе тешки периоди и да го задржи рејтингот. 

European Cup Women Round 2 - Zone 2
WHC Cair-Skopje (MKD) vs ZRK Naisa Nis (SRB)
KHF Vushtrria (KOS) vs KHF Istogu (KOS)
Izmir Büyüksehir Belediyesi GSK (TUR) vs SSV Brixen Südtirol (ITA)
PF Cassano Magnago (ITA) vs Muratpasa Belediyesi SK (TUR)
HC Real (UKR) vs Ali-Best Espresso-Mestrino (ITA)


European Cup Women Round 2 - Zone 1
Rocasa Gran Canaria (ESP) vs Westfriesland SEW (NED)
Rincon Fertilidad Malaga (ESP) vs Valur (ISL)
Spono Eagles (SUI) vs DHB Rotweiss Thun (SUI)
Alavarium Love Tiles (POR) vs KH-7 BM Granollers (ESP)

European Cup Men Round 2 - Zone 1
Afturelding Mosfellsbear (ISL) vs Granitas-Karys (LTU)
ZRHK TENAX Dobele (LAT) vs IFK Handball Helsinki (FIN)
Cocks (FIN) vs HC Dragunas Klaipeda (LTU)
Ystads IF (SWE) vs VHC Sviesa Vilnius (LTU)
BK-46 (FIN) vs HC Tallinn (EST)
Pölva Serviti (EST) vs Kolstad Handball Elite team (NOR)


 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk