Сагосен заигра за Кил: Деби и веднаш најефикасен

Германскиот Кил ја одигра првата контролна средба по корона паузатаГодинава Кил ќе биде во центар на внимание. Доаѓањето на Сандер Сагосен во „црно-белиот“ состав и така популарниот тим ќе го стави во најтесна конкуренција за сите пехари, со особено внимание од медиумите. Ковид 19 и повредите на Билик и Екберг го нарушуваат комодитетот, но... 

Кил го одигра својот прв натпревар. Како гостин на Грац, во Австрија, славеше со 35-21 (17-10). Најефикасен во редовите на Кил, веќе на својот прв меч беше Сандер Сагосен. Тој постигна шест гола, исто толку имаше и Крилото Руне Дамке. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk