Прва лига доби финален изглед

Денеска со ждрепка се формирани двете групи од Прва лига за претстојната сезонаДенеска со ждрепка беа формирани групите во Прва лига - мажи. Прволигаште се поделени во две групи што подоцна ќе формираат Плеј оф и Плеј аут група. На нивно барање по завршувањето на првенството нема да се формира Втора лига, туку екипите што ќе испаднат од Супер лигата заедно со актуелните прволигаши, одново ќе играат во ист степен на натпреварување.
Прворангираните Аеродром и Вардар Неготино остануваат фаворити и во претстојната сезона, иако треба да напоменеме дека во групата А ќе играат и две екипи што биле шампиони на Македонија, тоа се Борец и Преспа. 

Група А:  РК Кичево, ГРК Борец, РК Аеродром, РК Риниа-М, РК Преспа 2015, РК Драчево, РК Јехона, РК Шампион.
Група Б: РК Вардар Неготино, РК Македонија ЃП, РК Металург-РА, РК Скопје 2020, МРК Куманово, РК Партизан 2016, РК Делчево-Вардар, РК Текстилец.

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk