Мешков откажува настапи, Белгија сега е корона центар...

Мешков Брест требаше да одигра два натпревари следната недела. Со ЦСКА Москва во Брест и со Азоти Пулави во Полска. Денеска двата натпревари беа откажани. 
ЦСКА Москва не можеше да дојде во Белорусија поради лоши конекции, а Мешков Брест, пак, не може да патува во Полска затоа што ЕУ границите се затворни за Белорусија. Продолжува студената војна меѓу шпанската федерација (РФЕБМ) и АСОБАЛ, иако Франциско Беласкез без реизвран по трет пат за претсетедал и тоа со 81 од 90 гласа. 
Но, АСОБАЛ која остана без членството на Барса и Логроњо, сега ја оспори и суспендираше ждрепката за првенството на Шпанија. Причина е што РФЕБМ не ги има заведено (спорните екипи) Цисне и Виља де Аранда што треба да бидат нови членови на елитата. Место нив стои клуб 17 и клуб 18. 

Белгија е новиот европски корона-центар. Само што добија забрана за патување во Холандија, Белгијците одлучија и да превентивно да дејствуваат во ракометот. Стартот на заедничката лига со Холандија е одложен од септември за октомври. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk