Металург скопскиот пекол го замени со Маврово

Скопски Металург, пеколните температури во градот ги замени со тренинг камп во МавровоСкопје е во температурната зона на термометрите означена со „пекол“. Подготовки во градот тешко дека можат да се одработат, а Металург во вистински момент го закажа вториот дел од подготовките на планина. 

Маврово е новата дестинација на клубот, таму во многу поумерени услови ќе продолжи да се темпира првенствено физичката форма и ќе се работи на враќање на „елементите“ што најмногу настраделе со речиси петмесечната пауза поради стратегијата за борба со корона вирус. 

Зоран Кастратовиќ ги има на располагање сите играчи, а клубот по враќањето од Маврово треба да оди во Струга каде што ќе учествува на турнирот заедно со уште седум македонски екипи.  

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk