Без место во ЛШ: Се потрошија кредитите од ЖРК Вардар

Македонија нема да има претставник во Лигата на шампионите следната сезона во женска конкуренцијаОткако се „распадна“ ЖРК Вардар во форма каква што беше, Македонија односно македонскиот првак се нема пријавено клуб во Лигата на шампионите.
Кредитите од настапите на Вардар во Будимпешта се потрошија летово и следната сезона Македонија нема да има загарантирано место за првакот во Лигата на шампионите. 

Македонија има пад од седум места на вкупната ранг листа и од осмото сега е на 15. место. Таа позиција значи дека ќе имаме два клуба во ЛЕ и два клуба во ЕХФ Куп (поранешен Челинџ Куп). Во зависност од тоа што ќе направат годинава Куманово и Чаир, ќе зависи и следниот ранкинг, но нема многу простор за оптимизам. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk