Спачва задоволна, ќе го изненадиме Металург

Металург го доби противникот што најмногу го посакуваше во квалификациите од Лига Европа. Задоволство е првата импресија и од противничкиот таборХрватската Спачва Винковци за прв пат во седумдесет годишната историја успева да обезбеди пласман во Европа.Среќата сакаше на својот прв европски меч за противник да го има македонскиот Металург. о ваквиот расплет задоволен е Металург, задоволни се чини дека се и Хрватите. Дури и преоптимистички изјави, но јасно е. Ова им е прв европски меч, немаат што да загубат...

„Задоволни сме. Добивме атрактивен противник што неодамна беше во самиот врв на европскиот ракомет. Металург има искусен состав со доста познати играчи, а од оваа сезона таму е и нашиот репрезентативец Златко Хорват. 
На нивна страна се искуството и знаењето, на наша желбата и младоста. Верувам дека со квалитетни подготовки можеме да ги изненадиме и да пројдеме понатаму. Нашата цел е остварена, сега можеме да играме опуштено, а кога сме опуштени тогаш сме и најопасни“, изјави тренерот Мечиќ. 
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk