Хрвати и Унгарци за Металург и Бутел

Македонските екипи ги добија противниците во првото квалификациско коло на Лига на Европа. 
ЕХФ денеска и формално го претстави новото натпреварување - Лига на Европа. Натпреварување второ по сила зад Лигата на шампионите. Вкупно 24 екипи ќе се натпреваруваат поделени во четири групи. Е. Пелитер од Македонија е директно пласиран во групната фаза. 
Металург и Бутел Скопје ќе играат две квалификациски кола за да им се приклучат во групата. 

Двата македонки тима беа во ист шешир, но постоеше и протекција да не можат да играат еден против друг затоа што се од иста земја

Металург за противник го доби тимот на Спачва од Хрватска

Бутел Скопје за противник во доби тимот на Ѓунѓеш од Унгарија


Парови:
Металург - Спачва
Ѓунѓеш - Бутел Скопје
Турда - Горица
Констанца - Динамо Виктор
СКА Минск - ЦСКА Москва
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk