Словенија со едно место во ЛЕ!

Целје се префрли во Лигата на шампиони, а Рибница се откажа од учество во Европа... Денеска е последниот ден од рокот за пријавување на екипите во Европските купови. Многу работи беа јасни, некои денеска се расчистуваат. Како учеството на Бутел Скопје на пример кој денеска уплати депозит и потврди дека ќе игра во Европа. 

Веќе објавивме дека од Лига на Европа се откажаа Хановер и Логроњо, а од Словенија добивме потврда дека само една екипа ќе аплицира за ЛЕ од кај нив. Тоа е Тримо Требње, екипата на Рибница нема да се пријави за европски натпреварувања и оваа година. 
Со оглед на тоа дека Словенија не требаше да има претставник во ЛШ, Целје требаше да игра во група на  ЛЕ, а Тримо Требње во квалификации за ЛЕ.
Да видиме каде сега ќе го смести ЕХФ вториот словенечки клуб - во група или во квалификации. 

Интересно, Горење, екипата што лани го елиминираше Металург, годинава ќе биде единствениот претставник на Словенија во ЕХФ Куп или по старо - Челинџ Куп. 

 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk