ЕХФ Ол Стар тим, без играчи од Вардар

Европската ракометна федерација одбра ол стар тим за корона-сезоната. Без играчи од македонските клубови мина овој изборДвајца ракометари што играа во Македонија во корона сезоната беа номинирани за ол стар тимот што би бира ЕХФ со помош на фановите. 
Тимур Дибиров за загуби трката со Мануел Штрлек, а Владислав Остроушко немаше реално никакви шанси во изборот каде што победи Сандер Сагосен. Норвежанецот освои најмноги гласови од сите номинирани и еинствен за кого глас дадоа над 14.000 фанови. 

Зароа останува како утеха да споменеме дека двајца поранешни членови на Вардар, Алекс Душебаев и тренерот Давид Дејвис се во идеалната постава. 
 

Голман: Никлас Ландин – Кил
Лево крило: Мануел Штрлек – Веспрем
Лев бек: Сандер Сагосен – ПСЖ
Среден бек: Микел Хансен – ПСЖ
Десен бек: Алекс Душебаев – Келце
Десно крило: Никлас Екберг – Кил
Пикер: Бенче Банхиди – ПИК Сегед
Дефанзивец: Блаж Благотиншек – Веспрем
Млад играч: Алеикс Гомез – Барселона
Тренер: Давид Дејвис – Веспрем


 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk