Првата титула стана полнолетна

Уште долго, со години 19 мај ќе биде денот што ќе почнува со убава вест. Роденден на првата шампионска ттилува во ЛШ на Македонија. Пред 18 години во скопско „Кале“, Кометал Ѓ. Петров во реванш натпревар од финалето на Лигата на шампионите го совлада Херец Ференцварош (денеска ФТЦ) и ја освои првата шампионска титула во ЛШ, прва за Македонија во ракометната историја. 

Луминица Дину, Индира Кастратовиќ, Гордана Нацева, Наталија Тодоровска, Анжела Платон, Милева Велкова, Андријана Будимир, Ларисе Кисељова, Олга Бујанова, Ања Андрушенко, Ирина Калиниченко, Оксана Плошчинскаја и Елена Златановска беа ракометарките што настапија за Кометал Ѓ. Петров тој историски ден. 
Александар Панов  

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk