Пелко го менува Вардар за Шпанија

Словенецот Домен Сикошек Пелко заминува во Вардар и се сели во ШпанијаСловенечкиот пикер Домен Сикошек Пелко е нов играч што заминува од Вардар. Словенецот кој во Скопје мина само една сезон, од есен ќе игра во екипата на Ла Риоха од Шпанија објави larioja.com.  

Немаме лошо зборови за Сикошек Пелко. Тој одигра солидна, но и скромна сезона во редовите на Вардар. Не се очекуваше од него да биде веднаш замена за Мораеш на чие место влезе во Вардар, заедно со рускиот колега Горпишин. 

Но, играњето за европски првак е добра препорака, па следната ќе може со многу поголема минутажа да се докажува како играч на шпанскиот клуб. 
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk