ЕХФ има проблем: Норвешка не гарантира за ЕП 2020

ЕХФ има нов проблем на повидок. Државите миленици кога се во прашање организациите на сениорските првенства, не гарантираат дека ќе можат да ги организираат.


ЕХФ денеска доби непријатни вести од Норвешка, една од државите во кои треба да се одигра женското сениорско ЕП (3-20 декмври). 
Иако тренд низ цела Европа е да се олабавуваат мерките за заштите од корона, во Норвешка е донесена одлука до 15 септември да можат да се одржуваат настани со најмногу 200 гледачи, по тој датум најмногу до 500 гледачи. 

Норвешката федерација веднаш го извести ЕХФ дека ЕП со по 500 гледачи по натпревар е непрфатливо за нив и дека не гарантираат дека во декември ќе може да се организира шампионатот кај нив. 


 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk