Инфициран тренер, цел клуб од Исланд во карантин

Целиот тим на исландскиот клуб Стјарнан е во карантин откако било откриено дека еден од тренерите е позитивен на корона вирус. 

Не е објавено дали е тоа главниот тренер или некој од помошниците, но тоа што го вклучи алармот на Исланд и што ги натера веднаш, уште истиот ден да го прекинат привремено првенството е што во последните осум дена, екипата на Стјарнан одиграла три натпревари и со со ИБВ, Фрам и уште едне клуб. 

Главен тренер на Стјарнан во моментов е Рунар Сигтругсон, но само до крајот на сезоната, за кога е предивдено на нивното кормило да биде познатиот Патрекур Јоханесон. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk