Жалуз ја заврши кариерата

Еден од најдобрите туниски ракометари на сите времиња, воедно еден од најдобрите бекови минатата деценија, Ваел Жалуз, на 28 години објави крај на кариерата. 

Жалуз имаше сериозни здравствени проблеми минативе две години. Почна со сериозна инфекција на окото, потоа имаше и воспалените во абдоменалниот дел (peritonitis) па во еден момент и животот му беше во опасност, а на крајот и повреда на прстот беше знак дека е доста. 

Тој играше Кил а потоа и за Барса во времето кога беше во најдобра форма, но и на почетокот на проблемите. Каталонците имаат договор со него до 2020, но го ослободија во 2018 и замина во Берлин што беше лош потег и за клубот и за него, а оттаму замина во Шарт. Во Шарт не заигра ниту една минута, а синоќа стигна и информацијата дека договорот е раскинат. 
Французите велат дека е крај на кариерата. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk