РНЛ влезе во машината на Кил

Две големи дерби средби се играа(т) денеска во Бундес лигата. РНЛ гостуваше кај Кил, а Флензбург гостува во Берлин. 

РНЛ под водство на новиот тренер му зададе многу маки на Кил. Во првото полувреме. По изрмнетите 6-6, РНЛ презема резултатска контрола и на полувреме имаше водство од 15-13. 

Домагој Дувњак ја загреа машината на Кил на стартот на вториот дел. Постигна три гола во серија од 5-0 со која Кил поведе со 18-15, потоа имаше и 20-16 за нецели 10 минути игра во вториот дел. Конечниот резултат е 27-21 за Кил или 14-6 за 30 минути игра. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk