OФИЦИЈАЛНО: Македонија во втор шешир за СП Египет

Македонија по деетина години „уживање“ во привилегираниот прв шешир во ждрепките за СП, денеска официјално се врати назад, во вториот шешир и за противник ќе добие една од репрезентациите што беа подобро пласирани од нас на ЕП 2020. 
Очекувано, иако Франција не се пласираше во главната рунда, ќе биде во првиот шешир. Македонија „извиси“ за само едно место и ќе биде во вториот. 

Ждрепката ќе се одржи на 9 март, погледнете го списокот со можните противници: 
 

POT 1:

(teams not directly qualified from EHF EURO 2020:)
Slovenia
Germany
Portugal
Sweden
Austria
Hungary
Belarus
Iceland
Czech Republic
France

POT 2:

(teams not directly qualified from EHF EURO 2020:)
North Macedonia
Switzerland
Netherlands
Montenegro
Ukraine
Serbia
(winners of qualification phase 2 part 1 matches on 15/16 and 18/19 April:)
Turkey or Russia
Romania or Bosnia Herzegovina
Poland or Lithuania
Israel or Latvia

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk