Шпанија ги освои Медитеранските Игри

Репрезентацијата на Шпанија е победник на 17. Медитерански Игри што годинава се одржаа во Атина, а се натпреваруваа 14 репрезентации. Меѓу нив и Македонија која на крајот го освои 10 место. Се работи за турнир на кој играа репрезентации од Генерацијата 2002 и помлади. 

Во финалето на турнирот Шпанија со 32-29 ја совлада репрезентацијата на Црна Гора. КОнечниот резултат е 32-29, а Шпанија за само еден гол ги доби сите три третини. 
Хрватска е бронзена, тие настапија со Генерација 2004 и помлади и ја совладаа Србија (23-22) во мечот за бронзен медал. 
Потоа за петто место Бахреин го совлада Египет, за седмо место Тунис беше подобар од Романија. Постоа следи Грција, па Македонија.... 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk