СЕХА најде домаќин за Ф4?

Се ближи крајот на уште една сезона во СЕХА Гаспром лигата, натпреварување во кое вистинските битки и вистинската заинтересираност за шампионатот почнува во финалната фаза. 

Годинава е изменет системот на натпреварување, па веќе во елиминациите почнаа да се полнат салите, како што на пример беше во Битола викендов. 

Но, главното допрва доаѓа. По 1/8 финалните дуели на кои нема да недостасуваат возбудувања доаѓа врвот на сезоната или Фајнал Фор турнирот. 

Минатата сезона Мешков Брест го наследи Скопје, а годинава караванот со четирите најдобри екипи и армијата новинари ќе се пресели во Хрватска. 

Не е дефинитивно, ниту е официјално потврдено, но Хрватска е главниот фаворит за организација на Ф4 турнирот. Таму Вараждин веќе беше домаќин на еден турнир, а и годинава е еден од кандидатите. 

Главниот фаворит, овој пат не е Вараждин, туку градот кој има многу повеќе да понуди, а тое е Задар. Со оглед на тоа дека се уште не се знае кои екипи ќе играат на Ф4, одлуката за домаќин ќе биде донесена откако ќе се расчистат и тие натпреварувачки дилеми, но за очекување е ППД Загреб да игра Фајнал Фор, со што би се исполниле условите за Хрватска да стане домаќин на следниот Ф4. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk