Исланд ја запре Португалија

ПОРТУГАЛИЈА - ИСЛАНД   25-28 (13-14)
Ареја 4, Мартинс 4 - Смарасон 8, Палмарсон 5

Португалија и Исланд одиграа една „убавица“ на ЕП, во која победа ѝ припадна на репрезентацијата на Исланд. Израмнета битка се водеше цел напревар, со тоа што Исланд подобро ги користеше своите шанси, особено добро се движеа Палмарсон, Смарасон и Петерсон.

Португалија овој па беше поблага во одбрана, влезе во надигрување со скандинавците, плати сметка за играње без голман, а и кога сме кај голманите нивниот Квинатана кој иако собра 11 онтервенции, овој пат не беше на висина на задачата, односно не одбрани ништо во клучните моменти и тоа можеби бее реавачкиот момент. 

Потугалија своите шанси за реми или бодови ги промаши во последните шест-седум минути, по што Исланд поведе со два гола разлика и на крајот славеше победа од 28-25. 

 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk