Шведска без Андерсон, Екберг, Персон, Закирсон...

Кристијан Андресон, селекторот на Шведска одбра 16 ракометари со кои ќе го почне ЕП доколку се биде во ред со нив до стартот на шампионатот. 
Многу познати имиња отпаднаа од шведскиот состав, дел од повреди дел од поинакви причини, па така нема да ги видиме Ким Андерсон, Никлас Екберг и Хампус Ване. Нив ги нема ниту на 28, а на скратениот список немаше место ниту за рековалесцентите Линус Персон и Матијас Закирсон, Емил Френд Офорс,..

Шведскиот селектор ЕП ќе го почне со еден десен бек. 

Составот на Шведска од 16 играчи изгледа вака:
Голмани: 
Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen, 96/4
Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen, 85/2
Леви крила:
Jerry Tollbring, Rhein-Neckar Löwen, 62/186
Lucas Pellas, Lugi HF, 4/12
Пикери:
Andreas Nilsson, Telekom Veszprém, 132/305
Jesper Nielsen, Rhein-Neckar Löwen, 105/139
Max Darj, Bergischer HC, 54/25
Десни крила:
Daniel Pettersson, SC Magdeburg, 17/53
Valter Chrintz, IFK Kristianstad, 4/11
Леви бекови
Kim Ekdahl Du Rietz, Paris Saint-Germain HB, 88/250
Lukas Nilsson, THW Kiel, 64/164
Simon Jeppsson, SG Flensburg-Handewitt, 50/96
Philip Henningsson, IFK Kristianstad, 28/17
Средни бекови:
Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt, 79/272
Linus Arnesson, Bergischer HC, 33/38
Десни бекови: 
Albin Lagergren, SC Magdeburg, 47/135
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk