ИХФ ги откри кандидатите за СП

Светската ракометна федерација (ИХФ) ги објави кандидатите за добивање на организација на Светските првенства во 2025 и 2027 година во машка и женска конкуренција. 

Пет држави од кои три се во сојуз и две самостални испратија писмо со намери до ИХФ за организирање на СП 2025. Интересен е сојузот, Хрватска се здружи со скандинавските Данска и Норвешка.

Германија одново сака да биде домаќин на СП. Но, за разлика од 2019 кога делеше организација со Данска, сега сака сама да организира. 2027 е нивната желба, а против кандидат одново им е коалцијата Хрватска/Данска/Норвешка. 


2021 IHF Men’s World Championship
Egypt
2023 IHF Men’s World Championship
Poland/Sweden

2025 IHF Men’s World Championship
- Croatia/Norway/Denmark 
- Hungary
- Switzerland

2019 IHF Women’s World Championship
Japan

2021 IHF Women’s World Championship
Spain
2023 IHF Women’s World Championship

Denmark/Norway/Sweden

2025 IHF Women’s World Championship
- Germany/Netherlands

2027 IHF Men’s World Championship
- Croatia/Norway/Denmark 
- Hungary
- Germany

2027 IHF Women’s World Championship
- Hungary
- Republic of Korea

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk