ПРВА ЛИГА: Младост со три бода од Ресен

ТИКВЕШ - ЈЕХОНА  34-21 (16-10)
Грозданов 10, Коцев 8, Лазов 7 - Дукоски 5, Салиу 4
ПАРТИЗАН - АЕРОДРОМ   22-25 (11-14)
Узунчев 7, Лисичков 6 - Митев 7, Омерагиќ 4, Стевановски 4
БОРЕЦ  - КЛ7   13-35 (4-19)
Стојанов 5, Андовски 3 - Симоноски 5, Димовски 5
Денеска: 
ПРЕСПА - МЛАДОСТ (Б)   22-23 (12-13)
Шиклевски 10, Машковски 4 - Роглев 7. Стоилов 7

Комплетирано е првото коло во Групата 2 во Првата Лига со победа на Младост Богданци на гостувањето кај екипата на Преспа Ресен. 
Вистинско дерби, тесен резултат од првата до последната минута и подебели нерви на гостите. Тие од резултат 20-20 стигнаа до 22-20, потоа и до 23-21 и ја одбранија разликата. 

Со оваа победа Младост им се приклучи на Тиквеш, КЛ7 и Аеродром кои исто така победија во првото коло. 


 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk