ЕХФ: Вардар не е ни меѓу Топ 5 кандидати за титула

ЕХФ состави неколку списоци рангирајќи ги екипите од ЛШ по разни основи како што се напад, искуство, млади играчи и слично. 
На неколку дена до стартот на сезона го објави и списокот на фаворите т.н. power ranking. 

И самите воведот во изборот го почнаа со „Нема да верувате каде се наоѓа европскиот шампион“... А европскиот шампион според стручњаците на ЕХФ не се наоѓа ни меѓу првите пет екипи. Се наоѓа на седмото место, едно пред Флензбург и едно после ПИК Сегед. 

Ваква недоверба и по две шампионски титули има кон македонскиот клуб во Европа. Двапати успеваше да им се насмее во лице, сега чекаме и трет пат. 

Ранкингот на ЕХФ е следниот, кому летните трансфери му ја креираа и оваа листа е следниов: 

10. Мешков Брест
9. Монпеље
8. Флензбург
7. Вардар
6. Пик Сегед
5. Келце
4. Кил
3. ПСЖ
2. Барса
1. Веспрем
 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk