Металург со втора победа се враќа од Србија

Дубочица – Металург  25:34 (12:16)

Металург: Мијатовиќ, Ѓорѓиевски, Арсеновски 5, Михајлов, Јагуриновски 2, Поповиќ 4, Лазаревски 1, Шилегов 6, Мариќ 3, Серафимов 5, Младеновиќ 2, Вујовиќ, Кбилашвили 2, Додиќ 4  Стојановиќ

Na враќањето од Кањижа кон Скопје, Металург направи еден пит-стоп во Лесковац и одигра уште еден контролен натпревар. 
екипата на Дубочица му беше противник на македонскиот тим, а епилогот од натпреварот е победа на Металург од  34-25 (16-12). 

За одбележување е настапот на Михајлов, кој на својот прв меѓундароден меч постигна пет гола.

Со ова завршува периодот на гостувања на Металург. Пред Србија, екипата гостуваше во Русија. Сега е на ред рекупреација, залечување на раните, одржување на формата и стартот на домашното првенство каде што Металург одново ќе игра сезонава. 

 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk