Шведска одбра за дуелот со Македонија

Македонија и Шведска одновно се во иста квалификациска група, овој пат за пласман на ЕП 2020. Во истата група се уште и репрезентациите на Чешка и Португалија. 
На точно еден месец пред стартот на квалификациите, Шведска го објави спискот за натпреварите со Македонија и Португалија 
Нивната екипа е малку изменета од претходните дуели со Македонија. Ја нема нивната најдобра ракометарка, Изабел Гулден која пред пет дена стана мајка, потоа ја нема Луи Санд која реши да го смени полот и да стане машко, во тимот ги нема ниту Тофт Хансен, Алм. 
Но, тука се Јакобсен, Блом, Хагман, Мелегард па дури и повратникот Бломстранд... 

Македонија и Шведска првиот меч ќе го играат на 26 септември во Никобинг, а два дена подоцна Македонија во „Борис Трајковски“ ќе биде домаќин на Чешка. 


Голмани:
Johanna Bundsen, Köpenhamn Håndbold, 
Filippa Idéhn, Silkeborg-Voel
Jessica Ryde, Herning-Ikast Håndbold
Леви крила: 
Olivia Mellegård, Köpenhamn Håndbold
Marie Wall, Köpenhamn Håndbold
Пикери:
Johanna Forsberg, IK Sävehof
Linn Blohm, Köpenhamn Håndbold
Anna Lagerquist, Nykøbing Falster HK
Десно крило:
Mathilda Lundström, Skuru IK
Лев бек:
Jamina Roberts, Randers HK
Mikaela Mässing, Thüringer HC
Среден бек:
Carin Strömberg, Viborg HK
Melissa Petrén, Horsens Håndbold
Emma Lindqvist, H65 Höör
Десен бек
Nathalie Hagman, Odense Håndbold
Alexandra Bjärrenholt, Skuru IK
Hanna Blomstrand, Köpenhamn Håndbold
Одбрана: 
Sabina Jacobsen, CSKA Moskva
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk