Елиминирана Хрватска, падна и Јапонија

Изненадувањето на денот дојде од „Јане Сандански“. Хрватска која играше перфектен турнир досега е елиминирана, а во 1/4 финалето оди репрезентацијата на Унгарија! 

Не можеа Хрватите да го ја играат својата игра покрај одбраната на Унгарците. Немоќни беа, не можеа да воспостават контрола и средбата ја загубија со 23-27. 

Исланд немаше многу проблеми со Јапонија. Без одлично тактички подготвени и дисциплинирано ја одработеа секоја задача. 
Јапонците се трудеа да играат како со Македонија, но имаа поинаков противник денеска. Спремни и спретни, а кога беа на ивица за кризираат Хаукур Трастарсон ги решаваше со гол или асситенција проблемите. 
Последните 15 минути беа брканица, но Јапонија не ја искористи загуби со 35-39. 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk