Денеска стартува турнирот Струга 2019

                                                                        


Желбата на неколку ракометни ентузијасти да направат некаква ракометна акција во својот град, пола деценија подоцна е претворена во Традииционален турнир со кој нивниот град секое лето се гордее. Градот е Струга, турнирот е вториот по возраст на просторите на бившата држава, а денеска почнува 47 издание. 

Три домашни и три странски екипи. Бутел, АЕК Атина и Гиф од Шведска се во едната група. Работник, Струга и Пролетер од Србија се во втората. 

На премиерниот натпревар ќе се сретнат Струга и Пролетер (18:30), потоа следи мечот  меѓу Бутел Скиопје и АЕК (21:00).  

 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk