Исланд доаѓа со Трастарсон во Скопје

Играше за сениорскиот тим на Исланд на мундијалот во Германија, но не настап на Светското Јуниорско првенство (У21) што се одржа во Шпанија. 
Хаукур Трастарсон, најдобриот исландски играч и ракометар на чија адреса веќе пристигнаа понуди од водечките европски клубови доаѓа во Скопје и ќе ја предводи селекцијата на Исланд. 

Централниот бек на Селфос, цела година е во фокусот на вниманието. Се работи за вонсериски талент, а многумина веќе традиционално го споредуваат со Арон Палмарсон. 
Сепак, на Исланд ќе му недостсува една ѕвезда, затоа што на списокот на 16 играчи што доаѓаат во Македонија, го нема голманот Виктор Гисли Халмгримсон кој настапи на дуелот на сениорските екипи во Скопје и беше важна алка во ремито што го извлече Исланд. 

Состав на Исланд

Arnór Snær Óskarsson, Valur
Blær Hinriksson, HK
Dagur Gautason, KA
Einar Örn Sindrason, FH
Eiríkur Guðni Þórarinsson, HK
Goði Ingvar Sveinsson, Fjölnir
Guðjón Baldur Ómarsson, Selfoss
Hafsteinn Óli Ramos Rocha, Fjölnir
Haukur Þrastarson, Selfoss
Jón Bald Freysson, Fjölnir
Ólafur Brim Stefánsson, Valur
Sigurður Dan Óskarsson, FH
Stiven Tobar Valencia, Valur
Svavar Sigmundsson, KA
Tjörvi Týr Gíslason, Valur
Tumi Steinn Rúnarsson, Afturelding

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk