ИХФ СЕ ОТВОРИ: Сите детали за Супер Глоуб

ИХФ, конечно, денеска комплетно се отвори со сите дели за претстојното издание на Супер Глоуб. Како што објавивме уште пред еден месец, годинава Супер Глоуб ќе биде со 10 екипи, а и системот на натпреварување е тој што го објавивме на почетокот на јуни. 

Единствено, учесниците, очекувавме Ал Ахли да биде поканет, но место него ИХФ се реши за три европски екипи и го повика Кил. 

На првиот ден на турнирот, на 27 август ќе се одиграат две 1/4 финални квалификациски средби. Ќе играат Кил  против Сиднеј и Ал Мухдар против Њујорк. 

Потоа ќе се играат вистинските 1/4 финални натпревари, полуфиналето и на крајот битката за големиот чек. Наградниот фонд е 400.000 долари за прво место, 250.000 за второ и 125.000 за трето место. 
 

Годинешни учесници се: 

Al Wehda (Saudi Arabia) – hosts
FC Barcelona (Spain) – defending champions
HC Vardar (North Macedonia) – EHF Champions League 2018/19 winners
Al-Duhail (Qatar) – Asian Club League champions 
Zamalek SC (Egypt) – African Handball Champions League winners
Handebol Taubate (Brazil) – South and Central America Men’s Club Championship winners
New York City Team Handball (USA) – North America and the Caribbean Club Championship winners
Sydney University Handball Club (Australia) – Oceania Club Championship winners
Al Mudhar (Saudi Arabia) – Wild Card 1
THW Kiel (Germany) – Wild Card 2

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk