IL NOME DELLA ROSA (TV 2019)

Држава: Италија/Германија
Жанр: Мистерија, Трилер, Историски
8 епизоди (49-56 мин.)
IMDB: 7.0

Il nome della Rosa е мини тв серија од осум епизоди, заедничка италијанско-германска продукција изработена за потребите на РАИ и Теле Минхен. 
Продадена е во 132 земји и со тоа доаѓа на второто место на италијанските серии, зад легендарната „Гомора“. 

ТВ серијата е снимена според делото на Умберто Еко, а во 1986 година е снимен и истоимен филм во кој главната улога беше Шон Конери. 

Дејствието е во 1327 година, а главен лик е moнахот  Guglielmo da Baskerville, следен младиот Adso da Melk. Тие стигнуваат во изолирана опатија за да изтражат извесно злосторство, но се наоѓаат опкружени со мистериозни убиства. 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk