ЕП РАКОМЕТ НА ПЛАЖА: Ракометарките заглавија во песокот

Женската репрезентација на Македонија во ракомет на плажа заглави во песокот уште на својот деби настап на шампионатот. 
Македонија својот прв натпреваро го имаше против Русија и беше поразена 0-2 (11-24, 0-16), 

Во првиот сет Русинките победија со 24-11, а вториот беше вистинско фијаско за избраничките на Сашо Србиноски. 
Македонија не успеа да постигне ниту еден гол, а прими 16. 

Теодора Маркоска постигна 8 гола за Македонија, Боризовска постигна 2, а Симона Грозданоска еден погодок. 

По овој резултат, веќе можеме да „зборуваме“ за амбициите и дострелот на македонскиот тим. Инстантно станавме аутсајдери. 

Русија претходно одигра уште еден натпревар, со Германија и беше поразена 1-2. 

Од 15:45 Македонија ќе одигра уште еден натпревар, против Германија. 

Во групата покрај Русија, Македонија и Германија се уште и Данска и Украина. 

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk