ИХФ одбра Французи за тренери на годината

ИХФ експертите, селекторите на разни репрезентации и гласовите на фановите пресудија дека најдобри тренери во 2018 година биле француските селектори Оливие Крумхолц и Дидие Динар. 

По водство на Крумхолц, Франција стана Европски и Светски првак, на ОИ освои сребрен медал. И неговиот избор е сосема реален. 

Изненадувачки и за дискусија е изборот на Дидие Динар за најдобар тренер. Под негово водство Франција освои бронзени медали на ЕП и СП. Пред да дојде тој самостојно да работи, беа сопственици на златни медали. 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk