Има место за Вардар и во новата ЛШ, за ЕХФ Куп во квалификации

Македонија има доволно висок рејтинг за следната сезона да има екипа во Лигата на шампионите. Новиот систем на натпреварување ќе го искомплицира на федерациите што се под деветтото место на Ранг листата. 

Македонија за следната сезона е на седмото место, потоа го има Вардар како европски првак и сигурно ќе имаме тим во ЛИгата на шампионите и кога ќе се смени системот на натпреварување. 

Утехата за тие што нема да имаат тим во ЛШ (Шведска, Русија, Норвешка) ќе ја бараат во Лига Европа. Таму ќе имаат загарантирно едно место, додека другите држави, вклучувајќи ја тука и Македонија ќе мораат да играат квалификации за да влезат во групите од Лига Европа.Men’s and Women’s EHF Champions League (16 teams)

•    Places 1 to 9: Nations ranked 1-9 (1 place per federation)
•    Place 10: From European Handball League (place reserved for team from nation winning most EHL titles over past three seasons)
•    Places 11-16: Places decided by EHF Executive Committee based on new criteria catalogue (see below)

Men’s European Handball League (24 teams in Group Phase)

•    12 teams with guaranteed place in the Group Phase:
- 6 teams from a federation without a place in the EHF Champions League according to ranking list (nations ranked 10+)
- 5 teams from nations ranked 1-9 (second or third ranked teams in national leagues)
- 1 team for nation from EHF Cup (place reserved for team from nation winning most EHF Cup titles over past three seasons)

•    12 teams from qualification:
- 4 teams guaranteed place in European Handball League Round 2
- 20 teams versus 20 teams in European Handball League Round 1

Women’s European Handball League (16 teams in Group Phase)

•    4 teams with guaranteed place in the Group Phase (Nations ranked 1-4)
•    8 teams with guaranteed places in Qualification Round 3
•    8 teams with guaranteed places in Qualification Round 2
•    24 teams versus 24 teams in Qualification Round 1
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk