Вардар и Работник денеска во ждрепка за ЛШ

Вардар и Работник денеска ќе ги дознаат противниците со кои ќе играат во групите на Лигата на шампионите. Вардар ќе игра во некоја од групите А/Б. Единствените противници со кои нема да може да игра се ПСЖ кој исто така е во првиот шешир и со ППД Загреб кој дели шешир со Монпеље. Вардар и Монпеље ќе бидат во иста група, се друго ќе реашава ждрепката. 

Работник ќе дебитира во Лигата на шампионите во групите Ц/Д. Битолчани нема да можат да играат против екипите на Кристијантад и со Динамо Букурешт. Сигурно ќе бидат во група со екипата на Савехоф од Гетеборг. 

Ждрпката ќе се одржи во Виена, а почетокот е закажан за во 18:00 часот. 
 

Groups A/B

Pot 1
Paris Saint-Germain Handball (FRA)
HC Vardar (MKD)

Pot 2
Barça (ESP)
Telekom Veszprém HC (HUN)

Pot 3
SG Flensburg-Handewitt (GER)
PGE VIVE Kielce (POL)

Pot 4
HC Meshkov Brest (BLR)
Aalborg Handbold (DEN)

Pot 5
MOL-Pick Szeged (HUN)
HC Motor Zaporozhye (UKR)

Pot 6
HC PPD Zagreb (CRO)
Montpellier Handball (FRA)

Pot 7
Elverum Handball (NOR)
FC Porto Sofarma (POR)

Pot 8
THW Kiel (GER)
RK Celje Pivovarna Lasko (SLO)

 

Groups C/D

Pot 1
CS Dinamo Bucuresti (ROU)
IK Sävehof (SWE)

Pot 2
Chekhovskie Medvedi (RUS)
Tatran Presov (SVK)

Pot 3
Cocks (FIN)
Kadetten Schaffhausen (SUI)

Pot 4
HC Eurofarm Rabotnik (MKD)
IFK Kristianstad (SWE)

Pot 5
Bidasoa Irun (ESP)
Orlen Wisla Plock (POL)

Pot 6
GOG (DEN)
Sporting CP (POR)

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk