Вардар против Монпеље, Работник против Савехоф

ЕХФ ги објави носителите на групите пред претстојната ждрепка, а според најновиот ранкинг, на врвот се Вардар и ПСЖ. И тие и оваа година нема да можат да играат меѓусебе во групната фаза. Затоа, пак, Вардар ќе игра со Монпеље затоа што екипите што се од иста држава нема да играат меѓусебе. Тоа, значи, дека Вардар и Загреб нема да бидат во иста група и дека ако за противник го добие Веспрем, го избегнува Пик Сегед... 

Во истата приказна е и Работник од Битола. Тие нема да можат да играат со ланскиот шампион на Шведска, Кристијанштад, но затоа со сигурност ќе играат против Савехоф кој е најдобро рангиран во Ц и Д групите во ЛШ. 


Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk