ВИДЕО: Како беше пред 17 години, Кометал Ѓ. П. шампион на Европа

19 мај, 2002 година Македонија го доби првиот ракометен европски шампион. По многу години вложувања и играње во елитата, едно загубено финале, дојде редот и македонските спортски фанови да се израдуваат. 

Во натпревар дома-гости против унгарскиот ФТЦ Будимпешта (тогап Херц Ференцварош), Кометал на домашен терен со победа од 26-22 стана првиот македонски ракометен првак. 

Кале беше претесно, градскиот плоштад беше исполнет како никогаш дотогаш за спорткси настан. 

Последните две минути, со коментарот на колегата Зоран Видевски

 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk