Георгиевски го освои Челинџ Куп

Гоце Џомба Георгиевски од вчера е дел од малото друштво на македонски ракометари кои во своето резиме имаа европски пехар.

Во реванш натпреварот оф финалето на Челинџ Куп, ЧСМ Букурешт, ја совлада екипата на Мадеира со 26-20, а со оглед на тоа дека првата средба во Португалија заврши нерешено, нов победник на Челинџ Куп се Романците. 

Гоце Георгиевски за прв пат става рака на европски пехар, а на кллучниот меч имаше постигнато четири гола од исто толку обиди. 

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk