ПРВА ФАЗА ВО ИЗБОР НА ОЛ СТАР: Милосављев и Криштопанс по мерак на тренерите

​ЕХФ годинава ќе врши комплицран избор на најдобри играчи во Лигата на шампионите. 
Во неколку фази ќе биде изборот, а во првата гласаа тренерите. Во нивниот избор што денеска го објави ЕХФ се најдоа и двајца ракометари на Вардар. Голманот Дејан Милосављев и десниот бек Даинис Криштопанс. 
Вардар, ПСЖ и Рајн Некар имаат по двајца ракометари во овој избор.
Комплетниот избор на 24 од 28 тренери колку што учествуваа во ЛШ е следниов:

Goalkeeper: Dejan Milosavljev (HC Vardar)   
Left wing: Uwe Gensheimer (Paris Saint-Germain Handball)   
Left back: Mikkel Hansen (Paris Saint-Germain Handball)        
Centre back: Andy Schmid (Rhein-Neckar Löwen)   
Line player: Jannik Kohlbacher (Rhein-Neckar Löwen)   
Right back: Dainis Kristopans (HC Vardar)   
Right wing: Blaz Janc (PGE Vive Kielce)  
Best defender: Tobias Karlsson (SG Flensburg-Handewitt)   
Young player: Melvyn Richardson (Montpellier HB)   
Coach: Juan Carlos Pastor (MOL-Pick Szeged)


По ова ќе следат уште номинации oобезбедени од Forum Club Handball, an EHF Media panel, Faces of the Champions League и EHF.
Финалниот глас ќе го имаат ракометните фанови. 

 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk