Се отвори и Червар, одбра како ќе ја напаѓа Србија

Лино Червар ги отвори картите пред дуелите со Србија во квалификациите за ЕП 2020. Списокот од 28 играчи е пола-пола. Девет од ППД Загреб, пет од Нексе и другите 14 се интернационалци. 
Меѓу нив има и еден од Македонија - Игор Карачиќ. 

Хрватска е голем фаворит на дуелите со Србија која очајно стартуваше во квалифиациите и нејзиното место на ЕП можеби и директно ќе зависи од средбите со Хрватска. 

Лино Червар, пак, го одбра речиси истиот тим што играше на СП Германија и Данска и со оглед на напнатоста што е секогаш присутна кога играат овие два тима, посебно кога еден од домаќините е Задар, се освен две победи на Хрватска ќе биде сензационален резултат. 

Ова е изборот на Лино Червар: 

MARIN ŠEGO       MOL-PICK SZEGED
FILIP IVIĆ, PGE    VIVE KIELCE
MATEJ AŠANIN,   LUDWIGSHAFEN
MORENO CAR,    RK NEXE
ZLATKO HORVAT, RK PPD ZAGREB
JOSIP BOŽIĆ PAVLETIĆ, RK PPD ZAGREB
IVAN VIDA,            RK NEXE
DAVID MANDIĆ,   RK PPD ZAGREB
MANUEL ŠTRLEK, TELEKOM VESZPREM
VALENTINO RAVNIĆ, RK PPD ZAGREB
LOVRO MIHIĆ, ORLEN WISLA PLOCK
MARIN ŠIPIĆ,       RK NEXE
ŽELJKO MUSA, SC MAGDEBURG
KRISTIAN BEĆIRI, RK CELJE PIVOVARA LAŠKO
TIN KONTREC,    RK PPD ZAGREB
DOMAGOJ DUVNJAK, THW KIEL
MARKO MAMIĆ,   PGE VIVE KIELCE
LUKA CINDRIĆ, PGE VIVE KIELCE
IGOR KARAČIĆ, RK VARDAR
MATEJ HRSTIĆ, RK PPD ZAGREB
ANTE GADŽA, RK NEXE
HALIL JAGANJAC, RK NEXE
LUKA STEPANČIĆ, PSG HANDBALL
JAKOV VRANKOVIĆ, GRUNDFOS TATABÁNYA KC
JOSIP VEKIĆ, RK PPD ZAGREB
IVAN SRŠEN, RK PPD ZAGREB
ŠIME IVIĆ, HC MESHKOV BREST
LOVRO JOTIĆ, RK PPD ZAGREB
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk