Вториот СЕХА „снајпер“ се сели во Франција

Хрватскит бек Бруно Буторац, следната сезона ќе го облече дресот клубот одпариското предградие - Трембле. Бруно Буторац (25) втора година по ред е втор стрелец на СЕХА Гаспром. 

Минатата сезона Халил Јагањац беше пред него, сезоната Милош Грозданиќ е најдобриот стрелец. За утеха  Буторац е најконстаниот во две сезони, а за награда „падна“ договор за трансфер во Франција. 

Ова е второ големо заминување од Татран Прешов во пресрет на сезоната, последна во која клубот ќе има (по)високи амбиции. Претхно чешкиот репрезентатиец Јакуб Хрстка објави дека заминува во германскиот второлигаш Десау. 


 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk