Glass (2019)

Држава: САД
Жанр: СФ, Трилер, Драма
Времетраење: 2 ч 09 мин
ИМДБ: 7.1
Режија: M. Night Shyamalan
Сценарио: M. Night Shyamalan
Улоги: James McAvoy, Bruce Willis, Samuel L. Jackson 

Glass e треттото продолжение. Пред него беа Unbreakable (2000) и  Split (2016). Ги следи Брус Вилис кој е поранешен фудбалер (рагбист) кој има натчовечки способности и не може физички да биде повреден, потоа Семуел Л. Џонсон кој е комплетна спротивност. Масовен убиец кој има „стаклени“ коски и Џејмс МекАвој, кој страда од синдромот на повеќекратна личност. Има 23 личности во себе, а се менува така што се содзава 24-та која се вика Ѕвер и треба да направи нешто ужасно. 

Мекавој киднаприра три девојки и ги чува во подрум. Тие откриваат дека можат да манипулираат со една од 23-те личности, но дознаваат и дека доаѓа 24-та личност нареќена Ѕвер. 

Најсилна препорака е да се изгледаат првите два дела, потоа да се гледа Glass. 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk