The Quake / Skjelvet (2018)

Држава: Норвешка
Жанр: Акција, Драма, Трилер
Време: 1ч. 46 мин.
Режија:John Andreas Andersen
Сценарио: John Kåre Raake, Harald Rosenløw-Eeg
Улоги:: Kristoffer Joner, Ane Dahl Torp, Hang Tran
ИМДБ: 6.4

Во 2015, режисерот Roar Uthaug го сними филмот Bolgen, за цунами во норвешкиот фјорд (според вистински насетан) и тој филм му донесе билет за Холивуд.
Три години подоцна го имаме The Quake или Skjelvet и тоа е норвешки филм режиран од Андреас Андерсен, со ликовите од Bolgen. 
Геологот Кристијан Ејкјорд, јунакот од првиот филм, прогласен за херој затоа што спаси многу животи, сега живее осамен. Сопругата со двете деца се преселиле во Осло, тој е под седативи затоа што не може да го заборави цунамито и жртвите од тој настан. 
Но, тоа се менува и тој мора во нова мисија, откако негов колега открива дека на Осло му се заканува уништувачки земјотрес, 

Подобрени ефекти и шмекот што го дава европската продукција ќе ве задржат пред екранот.  А и кога последен пат сте гледале норвешки филм со природна катастрофа?
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk