ШАХ: Алкалоид тргна со 6-0

Македонскиот клуб Алкалоид, претендент за највисок пласман на Европскиот Клупски Куп со максимална победа од 6-0 стартуваше на шампионатот што се одржува во Порто Карас, Грција. 
Противник на Алкалоид беше MyConsult Apeldorm од Холандија. 
Алкалоид беа Динг Лирен и Јуриј Криворучко во составот го совлада холандските шахисти. 


                                                        


Денеска Алкалоид ќе игра со екипа од Израел, Rehovot Chess School а според рејтингот на шахистите очекуваме нова максимална победа. 
Максимален резултат е многу важен за екипа што претендира да го освои првото место, затоа што како што ќе се заоструваат борбите дури и пола поен може да направи голема разлика. Всушнст, како што беше и минатата година. 

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk