Танкоски во идеалниот тим на првенството

Танкоски во ол стар тимот на Шампионатот
Само еден македонски ракометар беше по вкус на жирито кое го селектираше идеалниот тим на ЕХФ Шампионатот во Скопје. Марио Танкоски беше избран за најдобар лев бек на првенството.
Во изборот доминираа играчи на Белорусија. МВП е Артур Руд, најдобар десен бек, иако се изнаигра и како десно крило е Михаил Алокин, а најдобар централен бек е Јулијан Хирјук.
Голманот на Флензбург и Фарските Острови, Хордур Тригвасон е најдобриот голман, помалку изненадувачки најдоброто десно крило доаѓа од Италија, а левото од Литванија. Украинскиот пивот Иван Бурзак ја комплетира идеалната постава, во која има место и за Швајцарецот Новак кој е одбран за најдобар дефанзивец. 
 
M20 EHF CHAMPIONSHIP ALL STAR TEAM
Goalkeeper: Hordyr Trygvasson (FAR)
Left wing: Deividas Jovaisas (LTU)
Left back: Mario Tankoski (MKD)
Centre back: Yulyan Hiryk (BLR)
Right back: Mikalai Aliokhin (BLR)
Right wing: Nicolo D’Antino (ITA)
Line player: Ivan Burzak (UKR)
Best defense player: Philip Novak (SUI)
MVP: Artur Rudz (BLR)
Top Scorer: 53 goals - Karolis Antanivicus
 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk