Гензајмер, рекордер и Топ стрелец во ЛШ

Германецот Уве Гензајмер е најдобриот стрелец во Лигата на шампионите оваа сезона. Левото крило на ПСЖ, вчера се израмни со Маркус Олсон од Скјерн (88 гола), а денеска постигна уште четири и стана најдобар стрелец на ЛШ трет пат во кариерата што е рекорд во Лигата на шампионите, а втор пат по ред. На списокот за најдобар стрелец по три пати се појавува и Олафур Стефансон, но тој во сезоната 2008 остана запишан поради грешка во статистиката. На Лазаров не му беа избр9ојани добро головите во текот на сезоната. 

Претходно, Германецот во 2011 со 118 гола и минатата сеона со 115, ја освојуваше оваа престижна награда.
Погледнете ја комплетната листа на најдобри стрелци на ЛШ по сезона.

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk