Паметна топка: Топ 5 шутеви во полуфиналето

Трката меѓу производителите на ракометни топки, Селект (ЕХФ) и Молтен (ИХФ), на пазарот ја исфрли првата „паметна“ топка во која има чипови што читаат различни параметри и комплетираат еден поинаков вид на статитстика. 

„Паметната“ топка е на теренот во „Ланксес Арена“, а по првиот натпреварувачки ден, ви ги издвојуваме петте најсилни шутеви 

Топ 5 шутеви:
1. Мелвин Ричардсон (Монпеље) - 133.4 км/ч - 9.1 метар должина шутот
2. Валентин Порт (Монпеље) - 126.3 км/ч - 10.2 метри должина на шутот
3. Рожерио Мораеш (Вардар) - 124.00 км/ч - 5.2 метри
4. Оливие Њокас (Нант) - 123 км/ч - 10 метри
5. Недим Ремили (ПСЖ) - 121.4 км/ч - 9.6 метри
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk