Орјоникидѕе си оди од Пелистер!

Грузиецот Тимураз Орјоникидѕе, еден од најдобрите млади играчи што дошле во Македонија последниве години, за жал заминува од Пелистер и Македонија и следната сезона ќе биде дел од еден голем проект што се создава во Унгарија. 

Екипата на ФТЦ Будимпешта денеска на прес конференција ги претстави новите засилувања, а меѓу нив се најде и 22 годишното откритие на Прилеп, подоцна ракометар на Пелистер - Темо Орјоникидѕе. 

Орјоникидѕе не е единственото засилување за ФТЦ, таму доаѓа и легендарниот дефанзивец на Веспрем, Тимушин Суч, потоа Петер Ковачич, Бендек Шакали и Давид Дебрецени, ракометари што играа во Ѓунѓош, Веспрем и Дебрецен. 

Пелистер, така полека доаѓа пред нова реконструкција со оглед на тоа дека и Томи Јагурниноски треба да се врати во Металург за следната сезона. 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk