СЕХА: Мешков Брест опасно се засили

Екипата на Мешков Брест потпиша договори со двајца ракометари кои ќе бидат големи засилувања за белоруската екипа следната сезона. 

Поранешниот ракометар на Металург, подоцна на Бешикташ, а сега на Келце, Дарко Ѓукиќ се сели стотина километри на исток и ќе игра за белорускиот шампион. 
Дарко Ѓукиќ ја оправда довербата во Келце, но клубот сезонава го доведе Блаж Јанц, а во меѓувреме и полскиот играч Артур Морито прерасна во ракометар што конкурира за место во тимот, па Келце се меѓу Србинот и Полјакот се реши за својот играч. Ситуацијата се „развиваше“ последниов месец, а најподогтвен и прв што реагираше беше Мешков. 

Второто засилување доаѓа од Хрватска, односно францускиот клуб Шамбери. Сандро Обрановиќ, 25 годишниот плејмејкер и лев бек, откако замина од Хрватска каде што се калеше во Карловац и Нексе пред да дојде во ППД Загреб нова средина си најде како позјамен играч во Пик Сегед. Таму остана една сезона, а потоа продолжи под команда на Ивица Обрван во Шамбери. Но, Обрван замина, а сега заминува и Обрановиќ. 

Мешков Брест со двата потписа направи одлични зделки, иако некако сме сигурни дека нема да заврши на ова. 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk