Јуниорите подобри од „врсниците“ од Ајка

Македонската јуниорска репрезентација на Македонија по победата над Веспрем вчера, забележа уште една, втора по ред победа.

Денеска јуниорскиот состав на Македонија го совлада тимот на Ајка 28:24 (14:10) на натпревар на кој Димитриоски постигна 7, Јагуриноски 6, Танкоски, Шилегов и Петровски по 4  гола, Арсеновски (фото) беше стрелец на 3, а Димитровски беше стрелец на 1 гол. 
Настапија и Кизиќ, Петковски, Мишевски, Гајиќ, Атанасовски, Кукуловски, Ѓошевски и Стојановски. 

Тоа што треба да го издвоиме од овој натпревар е дека противникот не играл со состав до 20 години, туку со комбиниран тим во кој имало и возрасни ракометари. 

Денеска кадетите одново ќе играат со Егерсеги, тим што во првото коло го совладаа со 55:13. Веројатно и нив добро би им дошле засилуавања од повозрасните колеги за да не им се повтори фијаското. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk